Ga naar hoofdinhoud

Gids

Yamaha R1 kopen: wat kost een occasion en welke generatie

Wat kost een Yamaha R1 occasion? Mediaanprijs per generatie en bouwjaar, kilometerstand en aandachtspunten, op basis van 113 advertenties met vraagprijs op 3 november 2026.

MotorMonitor4 min leestijd

Wat een R1 nu kost

Op 3 november 2026 stonden er ruim 140 Yamaha R1's te koop bij de verkoopsites en dealers die MotorMonitor volgt. Bij 113 daarvan staat een bruikbare vraagprijs. De mediaan van die prijzen is € 6.950, maar het bereik is groot: tien procent kost minder dan € 3.280 en tien procent meer dan € 14.740. De goedkoopste R1 met prijs staat voor € 1.500, de duurste voor € 34.500.

Dat bereik komt grotendeels door het bouwjaar. De middelste R1 in het aanbod is van 2005 en heeft ongeveer 39.000 km gelopen. Je kunt met één mediaan dus weinig. Kijk liever naar de generatie.

Het zijn vraagprijzen uit advertenties, geen verkoopprijzen. Advertenties met "bieden" (25), "op aanvraag" (3) of de status gereserveerd tellen niet mee in de prijzen. Dezelfde motor in meerdere advertenties tellen we één keer.

Prijs per generatie

Generatie Advertenties Met prijs Mediaanprijs Middelste 80 procent Mediaan kilometerstand
1998 tot 2006 71 58 € 4.825 € 2.818 tot € 7.068 41.867 km
2007 tot 2014 40 36 € 8.600 € 6.145 tot € 12.500 37.457 km
2015 tot 2019 13 10 € 14.595 € 10.905 tot € 15.775 31.078 km
2020 en nieuwer 8 7 – € 17.999 tot € 34.500 8.662 km

Bij elf advertenties staat geen bouwjaar, die zitten niet in de tabel. Van de 2015-generatie zijn er maar tien met prijs en van de nieuwste R1's zeven. Neem die cijfers als richting, niet als marktprijs. Bij de nieuwste groep geven we daarom alleen het laagste en hoogste bedrag.

Wat er per generatie verandert, volgens het modeldossier op MotorMonitor:

  • 1998 tot 2006: lichte aluminium constructie en een viercilinder met vijf kleppen per cilinder, ongeveer 150 pk.
  • 2007 tot 2014: ongeveer 182 pk. Vanaf 2009 heeft de motor een crossplane-krukas met een eigen koppelkarakter en tractiecontrole.
  • 2015 tot 2019: ongeveer 200 pk, een lichter frame en elektronica met een traagheidssensor (IMU) voor onder meer tractiecontrole, slidecontrole en wheeliecontrole.
  • 2020 en nieuwer: de Euro 5-uitvoering met aangepaste aerodynamica, quickshifter en uitgebreide rijhulpen.

Prijs per bouwjaar

Alleen bouwjaren met minstens vijf advertenties met prijs staan hieronder. Bij de andere is de steekproef te klein.

Bouwjaar Advertenties met prijs Mediaanprijs
1998 9 € 6.490
1999 13 € 4.250
2000 7 € 3.250
2002 6 € 4.675
2003 6 € 3.975
2004 7 € 5.250
2006 5 € 6.150
2007 6 € 6.995
2009 12 € 9.350
2010 5 € 7.850
2015 8 € 14.595

Met zulke kleine aantallen schommelen de medianen per jaar. De lijn is wel duidelijk: de bouwjaren 1999 tot en met 2004 liggen tussen € 3.250 en € 5.250, een 2009 staat op € 9.350 en een 2015 op € 14.595. De 1998 (negen advertenties) is duurder dan de bouwjaren daarna. Waarom, laten de cijfers niet zien.

Prijs per kilometerstand

Kilometerstand Advertenties met prijs Mediaanprijs
Tot 10.000 km 7 € 15.000
10.000 tot 20.000 km 14 € 12.500
20.000 tot 30.000 km 9 € 8.200
30.000 tot 40.000 km 24 € 5.870
40.000 tot 50.000 km 22 € 5.050
50.000 tot 60.000 km 16 € 6.520
60.000 tot 70.000 km 7 € 5.500
70.000 tot 90.000 km 7 € 3.750

De prijs daalt niet netjes met de kilometers: de groep van 50.000 tot 60.000 km zit boven die van 40.000 tot 50.000 km. Waarschijnlijk komt dat doordat generaties door elkaar lopen. We hebben hier niet tegelijk voor bouwjaar en kilometerstand gecorrigeerd.

Waar je op let bij een R1

  • Vraag naar de circuitgeschiedenis. Controleer kuipdelen en de bevestiging van hand- en voetsteunen op trackdayschade. Die zie je vaak pas als de kuip eraf gaat.
  • Kijk naar de ketting en de tandwielen. Een literklasse-supersport slijt een ketting snel.
  • Vraag of het onderhoud volgens schema is gedaan en laat de bewijzen zien.
  • Test bij een 2015 of nieuwer alle elektronica: rijmodi, de functies van de IMU en het dashboard. Een sensorfout kan meerdere systemen tegelijk uitschakelen.

Hoe we dit tellen

De cijfers komen uit de advertenties van vier verkoopsites en de websites van dealers. We rekenen met de mediaan en laten een tiende deel aan beide kanten buiten beeld, zodat een enkele uitschieter niets verandert.

De R1 heeft een klein aanbod. Sinds juli meten we elke maand, met 90 tot 125 advertenties met prijs per maand. Dat is te weinig om iets over een prijsontwikkeling te zeggen, zeker omdat de samenstelling van het aanbod wisselt (het middelste bouwjaar schuift van maand tot maand tussen 2004 en 2006). Daarom doen we dat niet.

Alle actuele advertenties en de specificaties staan op de Yamaha YZF R1 modelpagina.

Verder lezen

Alle artikelen